Projakat Goethe Instituta u BiH pomaže osnaživanju Roma
Fokusirajući se na najviše marginalizovane grupe – osobe s invaliditetom, romsku manjinu i ljude u pokretu duž Balkanske rute, projekat uspostavlja platforme na kojima njihovi glasovi, priče, talenti i iskustva dolaze do izražaja
Tekst: Redakcija/Foto: Goethe-Institut
Prva od tri planirane radionice u okviru projekta ALL INCLUSIVE održana je tokom vikenda u Sarajevu. Projakat provodi Goethe Institut u Bosni i Hercegovini, a osmišljen je da unaprijedi raznolikost i socijalnu uključivost u Bosni i Hercegovini kroz scenske umjetnosti.
Fokusirajući se na najviše marginalizovane grupe – osobe s invaliditetom, romsku manjinu i ljude u pokretu duž Balkanske rute, projekat uspostavlja platforme na kojima njihovi glasovi, priče, talenti i iskustva dolaze do izražaja.
Kroz angažman zajednice, radionice za jačanje kapaciteta, umjetničke produkcije i audiovizuelno pripovijedanje, ALL INCLUSIVE osnažuje pojedince u zajednici da postanu multiplikatori i jači akteri promjene, te podiže svijest o njihovim borbama protiv diskriminacije i dehumanizacije.
ALL INCLUSIVE gradi veze i podstiče saradnju kroz ciljane radionice koje se održavaju u prostorima zajednice širom Bosne i Hercegovine od novembra 2024. do aprila 2025.
U početnoj fazi, članovi svake marginalizovane zajednice učestvuju u zasebnim, za njih specifičnim radionicama u oblastima poput plesa/pozorišta, muzike i audiovizuelnog pripovijedanja.
Pod vodstvom mentora – glumice i profesorice plesa Amile Terzimehić, asistentice plesa Dragane Seferović Pilav i gitariste Mirze Redžepagića – ove radionice se fokusiraju na razvoj kreativnih vještina, izražavanja i pripovijedanja, omogućavajući učesnicima da oblikuju proces na osnovu svojih jedinstvenih iskustava.
Učesnici veoma zadovoljni
Učesnici projekta kazali su da je on od velike pomoći. Jedna od učesnica je Fatima Karajčić iz Bijeljine, 20 godina, studentica Akademije dramskih umjetnosti u Tuzli, Odsjek za produkciju.
„Ne bih baš mogla pohvaliti položaj Roma. U Bosni i Hercegovini Romi doživljavaju diskriminaciju i predrasude“, kazala je Karajčić.
Najčešće žrtve su djeca.
„Dijete krene u osnovnu školu i već tada se suoči sa jako ružnim predrasudama. Ova radionica je nešto što je genijalno osmišljeno. Projekat ima jasan cilj da pruži Romima mogućnost da iskažu svoje talente jer na drugim mjestima to ne mogu. Svako ko je perspektivan, ko želi da nešto radi, da nauči, da izgradi sebe i da da nešto društvu – nacija, religija i druga opredjeljenja ne trebaju igrati ulogu. Ja kao budući producent, kao neko ko će biti profesionalac, nikada to neću selektovati po tom pitanju. Ja ću gledati samo volju, želju, talenat i trud i ništa više“, zaključila je Karajčić.
Jedan od učesnika je i 33-godišnji Almir Hidanović iz Bijeljine. On radi u nevladinoj organizaciji Otaharin kao programski radnik, što podrazumijeva asistenciju na radionicama s djecom, obilazak porodica i njihovo upućivanje na relevantne institucije, pomoć djeci oko zadaće, da bolje i brže shvate bhs jezik, jer je njihov maternji jezik romski…
Govoreći o tome šta Romima znače ovakvi događaji, on kaže da su bitni jer kroz ovakve radionice koje su opuštenije, Romi mogu pokazati svoju kulturu i tradiciju koja je bazirana na muzici, plesu, gostoprimstvu.
„Nisu tradicija oni stereotipi koji se danas pripisuju Romima, kao što su dječiji brakovi, prosjačenje ili to da vole da kradu. Mi nismo takvi“, poručio je Hidanović.
Kaže da mu se svidjelo što su radionice bile opuštene, da je upoznao puno ljudi, te da je bilo dosta pozitivne priče. Ovakvi događaji kako ističe, mogu pomoći osnaživanju marginaliziranih grupa.
Mentorica na radionicama Amila Terzimehić kazala je kako je inkluzija uvjerenje da svaki čovjek na planeti ima jednaka prava, jednake mogućnosti i da je jednako poštovan i prihvaćen.
“Ogledalo inkluzije je umjetnost koja zastupa ista načela i principe. Teatar kao mjesto slobode mijenja i transformiše različite stereotipe i predrasude, te kao glavnu strategiju dolaska do takve promjene u društvu koristi scenu kao prostor u koji je svako dobrodošao. Predrasude u kojima živimo su jako opasne i govore o širim problemima određene zajednice. One uzrokuju isključivanje iz društva svih onih koji su drugačiji , koji su različiti”, istakla je Terzimehić.
Naglasila je da je teatar, odnosno umjetnost, prostor u kojem je svaka različitost dobrodošla i koja se treba posmatrati kao dar.
“Umjetnici imaju obavezu mijenjati mišljenje kod ljudi, buditi svijest, ukazivati na probleme i postavljati pitanja. Aktivnim učešćem različitih marginalizovanih grupa u pozorištu rušimo stereotipe da im negdje nije mjesto. ‘All Inclusive’ projekat kojem sam naziv govori da su uključeni svi, sagledava i bavi se diskriminacijom kao društvenim konstruktom, te zastupa slobodu i jednakost u različitosti”, zaključila je Terzimehić.
Završna radionica i performans
Inače, proces će se završiti integrisanom radionicom koja okuplja predstavnike svih zajednica, čime se podstiče interkulturalni dijalog i saradnja. Nakon toga, talenti iz svake grupe će imati priliku primijeniti svoje novostečene vještine i samopouzdanje u završnom interdisciplinarnom performansu, koji će biti produciran od strane Sarajevskog ratnog teatra SARTR. Pored toga, radovi nastali u radionici pripovijedanja biće predstavljeni na multimedijalnoj izložbi. Ove platforme pružaju učesnicima projekta priliku da pokažu svoje sposobnosti, dodatno učvršćujući njihove uloge kao pokretača promjena unutar njihovih zajednica.
(Newipe)